قیمت چاپ کاتالوگ چگونه تعیین می شود؟ عوامل موثر بر قیمت چاپ کاتالوگ

همیشه، یکی از مهمترین مواردی که کسب وکارها درگیر آن هستند، این است که چه مقدار بودجه را باید به تبلیغات اختصاص دهند. هزینه تبلیغات، عمده هزینه‌های سازمان را شامل می‌شود. یکی از این ابزارهای تبلیغاتی طراحی و چاپ کاتالوگ است. این سوال همیشه مطرح است که « قیمت چاپ کاتالوگ چگونه تعیین می شود؟» بنابراین یکی از عواملی که در تعیین کیفیت کاتالوگ تاثیرگذار است، قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ است. یعنی اگر کسب و کاری، بودجه محدودی داشته باشد، معمولا اولین چیزی را که قربانی می‌کند، کیفیت چاپ کاتالوگ است. لذا، شناخت عوامل موثر بر قیمت کاتالوگ می‌تواند کمک زیادی به ما بکند تا بدانیم چگونه با دستکاری پارامترهای مختلف، هزینه‌ها را به حداقل برسانیم. در این مقاله سعی داریم با بررسی عوامل موثر بر تعیین قیمت کاتالوگ، شما را در راستای بهبود کیفیت کاتالوگ و در عین حال، کاهش هزینه‌ها یاری کنیم. پس با ما همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانید:

عوامل موثر بر قیمت چاپ کاتالوگ کدامند؟

همه کسب و کارها از اهمیت و ارزش چاپ کاتالوگ مطلع هستند و معمولا بودجه ای را به این بخش اختصاص می دهند. با توجه به این‌که آگاهی از عوامل موثر بر قیمت چاپ کاتالوگ، در مدیریت هزینه ها و بودجه می‌تواند به ما کمک کند، در این بخش عواملی را که در تعیین قیمت کاتالوگ تاثیرگذارند، بررسی می‌کنیم.

1. دستمزد طراح کاتالوگ

شاید اولین گامی که برای طراحی کاتالوگ برمیدارید، انتخاب یک طراح کاربلد است. دستمزد طراح کاتالوگ، یکی از عواملی است که در تعیین قیمت طراحی کاتالوگ سهم بسزایی دارد. کافی است سری به گوگل بزنید، و یا در اینستاگرام به گشت و گذار بپردازید، تا طراحان مختلفی را پیدا کنید. نقطه مشترکی که همه این طراحان دارند، این است که همگی بلدند با نرم افزارهای گرافیکی کار کنند و تا حدودی به اصول طراحی آشنا هستند. ولی تفاوتشان در میزان حرفه ای بودن و کاربلد بودن آن هاست.

بسته به میزان حرفه ای بودن، دستمزد طراح کاتالوگ می تواند تغییر کند. این تفاوت در حرفه ای بودن، در کیفیت خروجی کار کاملا محسوس است. بنابراین، بر اساس ضرب المثل قدیمی که می گوید : «هر چقدر پول بدهی، همان‌قدر آش میخوری»، اینجا هم هر چقدر طراح حرفه ای تری انتخاب کنید، طبیعتا دستمزد بیشتری باید بپردازید، و در نهایت کاتالوگ با کیفیت تری خواهید داشت.

2. ابعاد کاتالوگ و تاثیر آن بر قیمت نهایی کاتالوگ

یکی دیگر از مواردی که در تعیین قیمت چاپ کاتالوگ تاثیرگذار است، اندازه انواع کاتالوگ است. ابعاد کاتالوگ می‌تواند هم در قیمت چاپ کاتالوگ و هم قیمت طراحی کاتالوگ تاثیر بگذارد. هر چقدر ابعاد کاتالوگ کوچکتر باشد، در نهایت کاغذ کمتری هم مصرف می‌شود. دقت کنید که قرار است تعداد زیادی از آن کاتالوگ چاپ کنید (به جز مواردی که هدفتان چاپ کاتالوگ تعداد محدود است) که هر کدام از آن ها، چندین صفحه دارند. حال حساب کنید؛ که اگر یک مقدار ابعاد کاتالوگ بزرگتر شود، کاغذ مصرفی چقدر بیشتر می‌شود و چقدر می‌تواند روی قیمت نهایی کاتالوگ تاثیر بگذارد. بنابراین سعی کنید از سایز استاندارد کاتالوگ استفاده کنید.

3. تاثیر جنس کاغذ بر قیمت چاپ کاتالوگ

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت چاپ کاتالوگ، جنس کاغذ کاتالوگ است. در مقاله های قبل، درباره جنس کاغذ کاتالوگ صحبت کردیم. کاغذها، می‌توانند با توجه به جنسی که دارند، قیمت های مختلفی داشته باشند. انواع کاغذ کاتالوگ از جمله : روزنامه ای، کاهی، تحریری، گلاسه مات و براق، مقوایی و پلاستیکی وجود دارند که از پرکاربردترین کاغذهای چاپ کاتالوگ هستند.

از طرفی، گرماژ کاغذ کاتالوگ نیز، از عوامل موثر بر قیمت کاتالوگ است. شاید هنگام استفاده از برخی کاغذهای A4، حس کرده باشید که بعضی از آن ها نازک تر و بی کیفیت تر هستند، به طوری که از یک سمت کاغذ، سمت دیگر قابل مشاهده است. ولی کاغذهای A4 دیگری وجود دارند که گرماژ بیشتری داشته و با کیفیت تر هستند. هرچقدر کیفیت کاغذ کاتالوگ بهتر باشد، کیفیت کار خروجی پس از چاپ نیز بهتر است، ولی در عوض، باید هزینه بیشتری برای چاپ کاتالوگ بپردازید.

استفاده از روکش های مخصوص برای کاغذها، جهت بهبود ماندگاری کاتالوگ نیز انجام می‌گیرید. استفاده از این روکش ها باعث می شود قیمت تمام شده کاتالوگ بیشتر شود.

4. صحافی کاتالوگ، یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی کاتالوگ

صحافی کاتالوگ و بسته بندی آن، از عواملی هستند که در چگونگی تعیین قیمت چاپ کاتالوگ تاثیرگذار است. انواع مختلف صحافی کاتالوگ وجود دارد که پیش‌تر، مهمترین روش های صحافی کاتالوگ را توضیح داده ایم. با توجه به روش صحافی کاتالوگ، هزینه کاتالوگ می‌تواند متغیر باشد.

5. تیراژ چاپ کاتالوگ؛ چاپ کاتالوگ تیراژ کم یا زیاد؟

شاید بتوان گفت، یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت چاپ کاتالوگ، همین تیراژ کاتالوگ (تعداد کاتالوگ) است. درباره چاپ کاتالوگ دیجیتال و چاپ کاتالوگ افست قبلا صحبت کرده ایم. باید توجه کرد که هر کسب و کاری، با توجه به اهداف خود تعداد مشخصی کاتالوگ نیاز دارد. ممکن است کسب و کاری کوچک باشد و خیلی نیازی به چاپ تعداد زیادی کاتالوگ نداشته باشد. آن وقت است که این کسب و کار، می‌تواند از چاپ کاتالوگ تعداد محدود (چاپ کاتالوگ تیراژ پایین) استفاده کند.

چاپ کاتالوگ تیراژ کم، بوسیله چاپ دیجیتال انجام می‌گیرد. معمولا زمانی از این روش چاپ استفاده می‌کنیم که تعداد کاتالوگ ها کمتر از 1000 عدد باشند. در چاپ کاتالوگ دیجیتال، تعداد کاتالوگ بر روی قیمت آن تاثیرگذار نیست. هزینه هر نسخه چاپ شده بوسیله چاپ دیجیتال، از چاپ افست بیشتر است. ولی مزیتش این است که می‌توانید تعداد کمتری چاپ کنید، بدون اینکه هزینه اضافه ای بپردازید.

چاپ کاتالوگ افست زمانی استفاده می‌شود که تعداد کاتالوگ ها 1000 یا بیشتر باشد. بنابراین مناسب کسب و کارهایی است که می‌خواهند تعداد زیادی کاتالوگ چاپ کنند (چاپ کاتالوگ تیراژ بالا).

چاپ کاتالوگ یکی از ابزارهای تبلیغاتی است که عوامل متعددی بر روی قیمت چاپ کاتالوگ تاثیرگذارند.

6. تعداد رنگ های استفاده شده در کاتالوگ؛ رنگ کمتر، هزینه کمتر

تعداد رنگ های به کار رفته در چاپ کاتالوگ، بر روی تعیین قیمت چاپ کاتالوگ تاثیرگذارند. هرچقدر تعداد رنگ های استفاده شده بیشتر باشد، هزینه نیز افزایش می یابد. سعی کنید نهایتا از یک یا دو رنگ استفاده کنید.

چگونه با کنترل عوامل موثر بر قیمت چاپ کاتالوگ، هزینه ها را کاهش دهیم؟

حال که با چگونگی تعیین قیمت کاتالوگ و عوامل موثر بر آن آشنا شدیم به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه این موارد را کنترل کنیم و هزینه ها را کاهش بدهیم و در نهایت به چاپ کاتالوگ ارزان دست یابیم.

  • در گام اول باید تعداد تیراژ مد نظرتان را مشخص نمایید. اگر تعداد چاپ کاتالوگ تعداد بالا مدنظرتان است از چاپ کاتالوگ افست استفاده کنید که هزینه کمتری دارد. ولی اگر چاپ کاتالوگ تعداد محدود مدنظرتان است از چاپ دیجیتال استفاده کنید.
  • در انتخاب کاغذ این نکته را مورد توجه قرار دهید که بهترین نوع و به صرفه ترین کاغذ که نه خیلی ارزان است و نه خیلی گران، کاغذ گلاسه است. در صورت استفاده از کاغذ گلاسه برای چاپ کاتالوگ، دیگر نیازی به روکش ندارید و عملا یکی از هزینه های اضافی را از لیست حذف کرده اید.
  • جهت کاهش هزینه ها می توانید از کاتالوگ های تک رنگ یا نهایتا دو رنگ استفاده کنید. این یک یک طراحی کاتالوگ حرفه ای و دقیق است تا کیفیت کاتالوگ چاپ شده را تحت تاثیر قرار ندهد و از جذابیت آن نکاهد. اهمیت انتخاب یک طراح کاتالوگ حرفه ای اینجا خود را نشان می‌دهد.
  • از سایز A5  برای کاتالوگ خود استفاده کنید تا کاغذ کمتری مصرف شود.
  • باتوجه به اینکه محتوای درونی کاتالوگ مهم‌تر است، سعی کنید بیشتر تمرکزتان را روی طراحی کاتالوگ و محتوای آن بگذارید. بنابراین لزومی ندارد هزینه زیادی بابت صحافی بپردازید و با توجه به هدفتان و میزان ماندگاری که از کاتالوگ انتظار دارید، بهترین و ساده ترین روش را انتخاب کنید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت چاپ کاتالوگ کدامند؟ بررسی چگونگی تعیین قیمت چاپ کاتالوگ

 

جمع بندی

در این مقاله، با هدف پاسخ به این سوال که «قیمت چاپ کاتالوگ چگونه تعیین می شود؟» عوامل موثر بر تعیین قیمت چاپ کاتالوگ را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که پارامترهای کوچک و به ظاهر بی اهمیت چقدر می توانند روی قیمت نهایی کاتالوگ تاثیر بگذارند. عواملی از قبیل: طراح کاتالوگ، ابعاد کاغذ، جنس کاغذ، تیراژ کاتالوگ، تعداد رنگ های به کار رفته و هزینه صحافی کاتالوگ، پارامترهایی بودند که مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با تغییرات کوچکی که بر روی این عوامل انجام می‌دهیم، می‌توانیم قیمت طراحی کاتالوگ و چاپ آن را کاهش بدهیم. اگر در این زمینه نیاز به مشاوره بیشتری داشتید، همکاران ما در چاپ کاتالوگ جلوه نما می‌توانند شما را راهنمایی کنند و طراحی و چاپ کاتالوگ شما را به بهترین نحو انجام دهند.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
Notify of

مطالب مرتبط

برچسب ها

0/50 ratings
بستن منو
WhatsApp chat