چگونگی انجام چاپ کاتالوگ؛ چاپ کاتالوگ افست و چاپ کاتالوگ دیجیتال چیست؟

اهمیت استفاده از یک کاتالوگ جذاب بر کسی پوشیده نیست. اکثر کسب و کارها به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغاتی از چاپ کاتالوگ استفاده می کنند. چگونگی انجام چاپ کاتالوگ، مبحثی است که دانستن آن به انتخاب مناسب ترین روش و بهبود بازدهی آن کمک زیادی می کند. روش های متداول چاپ کاتالوگ، گوناگون هستند و این که شما از کدام یک از آن ها استفاده می کنید، کاملا به هدف شما بستگی دارد. چاپ کاتالوگ دیجیتال، چاپ کاتالوگ افست و یا چاپ کاتالوگ اختصاصی و عمومی، دسته بندی هایی هستند که برای چاپ کاتالوگ حرفه ای خود می توانید از آن ها استفاده کنید. در این مقاله به معرفی این دسته بندی ها می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

چاپ کاتالوگ چگونه انجام می شود؟

چگونگی انجام چاپ کاتالوگ، مبحث بسیار مهمی است. هر کسب و کاری قبل از اینکه دست به تبلیغاتی بزند، باید آن ابزار تبلیغاتی را به خوبی بشناسد و بسته به هدفی که دارد یکی از روش ها را انتخاب کند. روش های متداول چاپ کاتالوگ اغلب به دو دسته چاپ کاتالوگ افست و چاپ کاتالوگ دیجیتال انجام می‌شود.

اغلب کسب و کارها، برای چاپ کاتالوگ تیراژ بالا (1000 عدد به بالا) از چاپ کاتالوگ افست استفاده می‌کنند. زمانی که هدف شما، چاپ کاتالوگ تیراژ محدود باشد، از چاپ کاتالوگ فوری یا چاپ کاتالوگ دیجیتال استفاده می کنند.

روش های مختلف چاپ کاتالوگ چگونه است و چه ویژگی هایی دارد؟

چاپ کاتالوگ افست چیست؟

سیستم چاپ به دو نوع گروه کلی چاپ افست و چاپ دیجیتال تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی بر اساس نوع پخش رنگ بر روی طرح و تکنولوژی به کار رفته برای آن می باشد. در سیستم چاپ افست، رنگ ها به صورت جداگانه بر روی کاغذ قرار گرفته و از تقابل آب و مرکب برای شکل‌گیری طرح نهایی استفاده می شود.

دستگاه هایی که برای چاپ کاتالوگ افست به کار می روند، دارای سه استوانه هستند. به طور خلاصه روال کار به این صورت است که ابتدا طرح بر روی صفحه فلزی به نام زینک قرار میگیرد. مواد شیمیایی قرار گرفته شده بر روی زینک باعث میشود تا صفحه فقط مرکب را جذب کند. زینک به دور استوانه اول پیچیده می‌شود. استوانه دوم که جنس پلاستیکی دارد از استوانه اول طرح را دریافت می کند. استوانه اول به دوم فشار وارد می کند و از این طریق طرح روی استوانه پلاستیکی قرار میگیرد. در نهایت طرح روی استوانه پلاستیکی بر روی کاغذی که دور استوانه سوم پیچیده شده است چاپ میشود.

لازم به ذکر است که سیستم چاپ و قطعات موجود در دستگاه های چاپ با توجه به برند و تکنولوژی به کار رفته در آنها ممکن است متفاوت باشد. در حالت کلی و به طور خلاصه می توان گفت در سیستم چاپ افست از تقابل آب و مرکب استفاده میشود تا طرح نهایی چاپ شود.

تفاوت بین چاپ کاتالوگ دیجیتال با چاپ کاتالوگ افست در چیست؟

تفاوت در چاپ کاتالوگ دیجیتال و چاپ کاتالوگ افست را می‌توان به دو تفاوت اساسی تقسیم کرد: برای کسانی که زمان کافی دارند (بین ۷ الی ۱۰ روز ) و کیفیت کار خیلی برایشان مهم هست و میخواهند بالای ۱۰۰۰ عدد بزنن ۱۰۰% چاپ کاتالوگ افست پیشنهاد می‌شود، چون واقعا کیفیت خیلی بالاتر است .

مزیت چاپ دیجیتال  کاتالوگ نسبت به چاپ کاتالوگ افست نیز سریعتر بودن و در تیراژ پایین زدن کاتالوگ است. قیمت چاپ کاتالوگ به ازای هر عدد در چاپ دیجیتال، گاهی از قیمت چاپ کاتالوگ به ازای هر عدد در چاپ افست (در تیراژ ۱۰۰۰ عدد)، ۱۰ برابر بیشتر است .

تفاوت چاپ کاتالوگ دیجیتال و چاپ کاتالوگ افست چیست و هر کدام چه مزایایی دارند؟

کاربردهای چاپ کاتالوگ دیجیتال و افست

چاپ افست برای بسیاری از عناصر تبلیغاتی و چاپی و حتی کتاب های نفیس کاربرد زیادی دارد. البته برای عناصر تبلیغاتی می توان از چاپ دیجیتال نیز استفاده کرد، اما محدودیت هایی در این نوع چاپ وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

همان طور که اشاره کردیم، دو سیستم چاپ کاتالوگ افست و دیجیتال را می توان برای چاپ انتخاب کرد. اما برای چاپ کاتالوگ تیراژ بالا، در اغلب مواقع از چاپ کاتالوگ افست استفاده میشود، چون ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. در نتیجه، می توان گفت برای چاپ کاتالوگ ارزان، چاپ بروشور و ست اداری با هزینه کم بهتر است افست را انتخاب کنید.

با توجه به روال و فرآیند خاصی که برای چاپ کاتالوگ افست در نظر گرفته شده است، استفاده از این سیستم کمی زمان بر است. به همین خاطر، برای چاپ کاتالوگ فوری و یا چاپ کاتالوگ تیراژ پایین، بهتر است چاپ افست را انتخاب نکنید. در بسیاری از مواقع ممکن است به دلایل مختلف از قبیل شرکت در نمایشگاه ها و رویدادهای مختلف نیاز داشته باشید تا در مدت زمان کوتاه چاپ کاتالوگ تیراژ کم را انجام دهید. در این شرایط بهترین انتخاب چاپ کاتالوگ دیجیتال است.

چاپ کاتالوگ اختصاصی چگونه انجام میگیرد؟

چاپ کاتالوگ افست بصورت عمومی و اختصاصی انجام می شود. چاپ کاتالوگ عمومی، اغلب برای کاتالوگ های تک برگی کاربرد دارد. به این صورت که کاتالوگ طراحی شده کنار چند کاتالوگ دیگر در یک فرم چیده می‌شود و کار بصورت عمومی چاپ می‌شود.

این روش از کیفیت خوبی برای چاپ کاتالوگ برخوردار است و اگر نیاز به چاپ کاتالوگ با کیفیت خیلی بالا دارید باید از روش چاپ کاتالوگ اختصاصی افست استفاده کنید. به عنوان یک مثال برای چاپ کاتالوگ عمومی، می‌توان به کاتالوگ تک برگ A4  با سلفون مات یا براق اشاره کرد .

چاپ کاتالوگ اختصاصی بصورتی است که صفحات کاتالوگ مورد نظر بصورت اختصاصی و در یک فرم چیده می شود و در یک فرم مخصوص به شما چاپ می‌شود. این کار از لحاظ کیفیت در رده بسیار بالایی قرار دارد و ناظر چاپ که از طرف شما می تواند انتخاب شود، می تواند تمام مراحل کار چاپ کاتالوگ را از نزدیک مشاهده کند.

بیشتر شرکت های بزرگ از این مدل چاپ برای کاتالوگ های جذاب و با کیفیت استقبال می‌کنند و یک نماینده برای چک کردن چاپ کاتالوگ حرفه ای خود در موقع چاپ به چاپخانه می‌فرستند.

چاپ کاتالوگ اختصاصی و چاپ کاتالوگ عمومی یعنی چه؟

چاپ کاتالوگ عمومی چگونه انجام می‌شود؟

در چاپ کاتالوگ عمومی و اختصاصی حداقل تیراژ ۱۰۰۰ عدد میباشد و قیمت چاپ و صحافی روی این تعداد قیمت گذاری میشود . البته تیراژ بصرفه برای چاپ کاتالوگ ۵۰۰۰ عدد می باشد ولی بیشتر مشتریان از تیراژه ۱۰۰۰ عدد استفاده می کنند.

چاپ کاتالوگ عمومی و اختصاصی در تیراژ ۱۰۰۰ عدد با چاپ افست انجام می شود و زمان انجام این چاپ ها 3 تا 7 روز کاری نسبت به حجم کار تعیین می شود.

مراحل چاپ کاتالوگ چند رنگ و تک رنگ چیست؟

مراحل چاپ کاتالوگ بدین صورت است که پس از مرحله طراحی کاتالوگ و تایید توسط مشتری، طرح مورد نظر به لیتوگرافی رفته و عملیات فرم بندی طرح ها انجام می‌شود . به این صورت که دو صفحه دو صفحه، صفحات کاتالوگ کنار هم قرار می گیرند و بقیه صفحات هم به همین منوال فرم بندی می‌شوند. پس از مرحله فرم بندی مرحله تهیه زینک می‌باشد. در این مرحله، از هر فرم در کارهای چهار رنگ چهار زینک black،Yellow ، Magenta و Cyan تهیه می‌شود.

در چاپ کاتالوگ تک رنگ، نسبت به رنگ مورد نظر یک زینک گرفته می‌شود. در چاپ کاتالوگ های چند رنگ، نسبت به تعداد رنگ، زینک های اضافی گرفته می‌شود. در بیشتر مواقع رنگ های پنجم رنگ نقره ای یا طلایی هستند.

برای چاپ کاتالوگ پنج رنگ پیشنهاد می‌شود حتما از چاپخانه ای استفاده شود که به دستگاه چاپ پنج رنگ مجهز باشد . پس از تهیه زینک، زینک های مورد نظر روی دستگاه بسته می‌شوند. قبل از این کار باید کاغذ ها نسبت به اندازه فرم چاپی بریده شده و آماده شوند .

ناظر چاپ، وظیفه چک کردن رنگ ها و طرح ها در موقع چاپ را دارد. پس از چاپ باید کاغذ ها خشک شده و سپس مرحله سلفون کشی و صحافی انجام می پذیرد.

چگونگی انجام چاپ کاتالوگ، مزایای هر کدام و موارد استفاده از آن ها

جمع بندی

در این مقاله، روش های متعددی برای چاپ کاتالوگ معرفی شد. مزایا و معایب روش های مختلف چاپ کاتالوگ، و همچنین چگونگی انجام چاپ کاتالوگ در هر یک از روش ها توضیح داده شد. بنابراین، تاکنون به یک اشراف کلی بر این روش ها دست یافته اید. چاپ کاتالوگ دیجیتال، چاپ کاتالوگ افست و همینطور چاپ کاتالوگ اختصاصی و عمومی را شناخته اید. لذا، با توجه به موارد گفته شده می‌توانید تصمیم بگیرید که از کدام یک از این روش ها می‌خواهید استفاده کنید.

منبع: چاپخانه ارس

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
Notify of

مطالب مرتبط

برچسب ها

5/54 ratings
بستن منو
WhatsApp chat