پیدا کردن ایده های ناب طراحی کاتالوگ برای کسب و کار

امروزه رقابت شدیدی بین کسب و کارهای مختلف شکل گرفته است. برای این که بتوانید بین رقبا حرفی برای گفتن داشته باشید، مطمئنا مهمترین کاری که باید انجام دهید، «دیده شدن» است. بدون این که دیده شوید، شناخته نمی شوید و تا شناخته نشوید، مشتری و در نتیجه فروشی نخواهید داشت. چاپ کاتالوگ یکی از بهترین روش‌ها برای پیروزی در امر فروش و بازاریابی است. اما یک کاتالوگ، بدون طراحی خلاقانه و حرفه‌ای به موفقیت نخواهد رسید. به بیان دیگر، یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد، طراحی کاتالوگ یا ایده طراحی کاتالوگ است. هرچقدر ایده طراحی کاتالوگ خلاقانه تری داشته باشید، توجه بیشتری را به کسب و کارتان جلب می کنید. ازاین‌ رو، تصمیم گرفتیم نکات و ایده های ناب طراحی کاتالوگ را با شما در میان بگذاریم که کمک زیادی به شما خواهد کرد. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

طراحی کاتالوگ، با چه هدفی؟

کاتالوگ، محصولی گرافیکی است که محصول و خدمات یک شرکت، سازمان، صنعت یا کسب و کار را به مشتریان معرفی می‌کند. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که طراح کاتالوگ بتواند هماهنگی میان عکس، متن و رنگ‌ها ایجاد کند و در کنار آن، ایده طراحی کاتالوگ خاص تری داشته باشد. البته این محصول چاپی فقط برای معرفی محصول قابل استفاده نیست. این محصول چاپی به مشتریان اطلاعاتی درباره‌ی کسب‌ و کار، فرآیندهای آن و دلیلی برای اعتماد کردن آنان می‌دهد. بنابراین قدرت یک کاتالوگ با طراحی خلاقانه و چاپ منحصربه‌ فرد را نباید دست کم گرفت.

چگونه یک ایده خلاقانه برای طراحی کاتالوگ پیدا کنیم؟

شکل و فرم کاتالوگ باید چگونه باشد؟

کاتالوگ‌ ها شکل استانداردی ندارند و می توانند طبق خواسته‌ی مشتری تغییر کنند. هر چند که اندازه های استانداری برای طراحی و چاپ کاتالوگ ها وجود دارد، ولی آن هم می‌تواند بسته به تقاضای مشتری تغییر کند، هر چند که طراحی در اندازه های غیراستاندارد خیلی توصیه نمی‌شود. در ابتدای کاتالوگ باید مختصری از زمینه کاری یا سابقه و پیشینه مشتری به همراه مدرکی برای اثبات آن (پورتفلیو) قرار گیرد. محدودیتی برای طراحی، چاپ و ایده کاتالوگ وجود ندارد. یک گرافیست باید از تجربه، خلاقیت و تخصص خود در طراحی کاتالوگ حرفه‌ ای استفاده کند تا آن کاتالوگ توجه مخاطب را جلب کرده و اطلاعاتی درباره محصول موردنظر در اختیار آنها قرار دهد.

با جواب به سوالات زیر، ایده های ناب برای طراحی کاتالوگ پیدا کنید!

1. پیکربندی در طراحی کاتالوگ موردنظر من باید چگونه باشد؟

هر چند یک کاتالوگ صنعتی نیاز به پیکربندی منظم و در چارچوب معین و مخصوصی دارد، اما یک کاتالوگ در مورد لباس یا محصولات غذایی می‌تواند در طراحی از چارچوب معین بیرون آمده و ایده طراحی کاتالوگ در آن اجرا گردد. گاهی اوقات شکستن چارچوب ها می‌تواند منجر به طراحی های خلاقانه ای شود. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که شخصیت برند خود را در نظر بگیرید. گاهی اوقات برند شما شخصیت رسمی و جدی دارد، در این مواقع شاید شکستن چارچوب ها خیلی کار عاقلانه ای نباشد. اما اگر کسب و کارتان به گونه ای است که این چارچوب شکنی می‌تواند آن را جذاب تر کند، پس می توانید از آن برای خلق ایده خلاقانه طراحی کاتالوگ خود بهره بگیرید.

رعایت چارچوب کاتالوگ چه تاثیری در خلاقانه بودن طراحی کاتالوگ دارد؟

2. طراحی یک جلد کاتالوگ خاص، آری یا خیر؟

اولین صفحه‌ ای که مشتریان با آن روبه‌رو می‌شوند جلد کاتالوگ است. بنابراین بهترین ایده چاپ کاتالوگ باید روی جلد اجرا شود. اگر شما بتوانید یک جلد کاتالوگ منحصر به فرد طراحی کنید، می توانید مشتری را به خواندن محتویات درون کاتالوگ ترغیب کنید؛ همانند ویترین مغازه ای که می تواند مشتری را به درون مغازه بکشاند! مواردی که در رابطه با طراحی جلد کاتالوگ باید رعایت کنید شامل بخش‌های زیر است:

جنس و کاغذ

جلد کاتالوگ می‌تواند از جنس‌های گوناگون مانند گلاسه، انواع کتان، چرم، کرافت و کارتی تهیه شود. شاید عموم مردم در این مبحث به خاطر افزایش قیمت تمام‌ شده کاتالوگ خود فروگذار باشند اما باید به خاطر داشت که هدف از چاپ کاتالوگ فقط معرفی محصول نیست، بلکه در اصل تحت تاثیر قراردادن مشتری است!

قالب و برش خاص

با استفاده از قالب و برش خاص، می‌توان کاتالوگ را هرچه بیشتر منحصربه‌فرد کرد.

سایز و ابعاد

همان‌گونه که اشاره کردیم چاپ کاتالوگ از قوانین مشخصی تبعیت نمی‌کند. شما هر سایزی که به نظرتان بهتر است می‌توانید برای چاپ کاتالوگ در نظر بگیرید. اما توصیه ما این است که از سایز استاندارد کاتالوگ استفاده کنید. اندازه کاتالوگ، بر روی کاغذ مصرفی و قیمت تمام شده کاتالوگ نیز تاثیرگذار است.

رنگ و مرکب

رنگ‌هایی که طبق چارچوب “CMYK” چاپ می‌شوند اکثرا همه جا به چشم می‌خورند. برای بیشتر دیده‌شدن باید پا را فراتر از رنگ‌هایی با کد “CMYK” گذاشت و به جهان رنگ‌های “Pantone” وارد شد، رنگ‌هایی شاداب، چشم‌نواز و خاص، که شامل طلایی، نقره‌ای و… هستند.

صحافی

با توجه به تعداد صفحات و استحکام موردنیاز نوع صحافی تغییر می‌کند. صحافی گرم برای تعداد صفحات بالا استفاده می‌شود اما صحافی سرد که موضوع بحث ماست، به دو دسته منگنه ساده و منگنه لوپ تقسیم می‌شود. برای مطالعه بیشتر در این باره، می‌توانید مقاله انواع صحافی کاتالوگ را بخوانید.

3. طراحی کاتالوگ خاص

بهترین گرافیست‌های دنیا کسانی هستند که باتوجه به شرایط چاپ و خدمات بتوانند ایده‌هایی ارائه کنند تا هرچه بیشتر توجه مخاطبان را به سمت محصول چاپی جذب کنند و تمجید مشتریان را در بر بگیرند. هر چقدر هزینه و وقت صرف چاپ کاتالوگ شود، بدون یک طراحی خارق‌العاده ارزشی نخواهد داشت. یک ایده‌ی خاص برای طراحی کاتالوگ شانس موفقیت‌تان را افزایش می‌دهد. بنابراین سعی کنید یک طراح کاتالوگ حرفه ای را انتخاب کنید تا بتواند با استفاده از یک ایده طراحی کاتالوگ خاص، جذابیت بیشتری به آن ببخشد.

ایده طراحی کاتالوگ و تاثیرگذاری آن بر روی جذب مشتری

4. طراحی خاص کاتالوگ متناسب با محتوای آن

هر چقدر طراحی کاتالوگ مملو از ایده، هماهنگی و زیبایی بوده اما با موضوع آن مرتبط نباشد، بازخورد موردنظر را در بر نخواهد داشت. در طراحی کاتالوگ ابتدا باید از موضوع و محتوا و تمام زوایای کسب‌ و کار موردنظر آگاه شد سپس شروع به ایده‌ پردازی و طراحی کاتالوگ نمود.

5. فضاهای خالی در طراحی گرافیک

در طراحی گرافیکی کاتالوگ تان، دقت کنید که فضاهای خالی را مدیریت کنید. وجود فضاهای خالی الزامی است. سعی نکنید تمام فضاهای خالی را با المان های مختلف پر کنید. شلوغ بودن صفحات، می تواند مخاطب را خسته کند. پس با پیاده کردن یک ایده خلاقانه طراحی کاتالوگ، می توانید از فضاهای خالی به بهترین نحو استفاده کنید.

6. عکس‌های خاص

از چارچوب فکری عموم فراتر رفته و از عکس‌های خاص‌تر نسبت به یک کاتالوگ معمولی استفاده کنید. عکس‌ها قوی‌ترین و بهترین ابزار شما برای طراحی کاتالوگ هستند، پس از آنها نهایت استفاده را ببرید. شما با انتخاب عکس‌های خاص و باکیفیت، انتخاب مناسب محل قرارگیری آنها و نوع چیدمان می‌توانید در نگاه اول مشتری را جذب کنید. استفاده از عکس‌های تمام صفحه وسط کاتالوگ، متناسب با قالب کاتالوگ و… ازجمله مواردی است که می توان ذکر کرد.

7. قدرت رنگ سفید

توانایی این رنگ را دست کم نگیرید. شاید در ابتدا فکر کنید که استفاده از رنگ سفید طراحی شما را ساده نشان می‌دهد، اما مشکل آن چیست ؟! بسیاری از مشتریان از شلوغی و پیچیدگی گریزانند، آنها به دنبال شخصی برای تامین نیاز خود می‌گردند که بی‌آرایش و ساده مثل خودشان باشد. از‌این‌رو گاهی باید از پر و بال دادن به طراحی کاتالوگ خود بکاهید.

8. توجه به مخاطب در طراحی کاتالوگ

موفقیت یک کاتالوگ با میزان فروش محصولات آن اندازه‌گیری می‌شود. از این جهت مخاطبان کاتالوگ خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، ایده طراحی کاتالوگ برای کودکان، جوانان و افراد بالغ متفاوت است، هدف شما تعداد محدودی از افراد هستند یا عموم بیشتری که در این صورت باید سلایق بیشتری را مد نظر بگیرید. مثلا در طراحی کاتالوگی که برای نسل جوان استفاده می‌شود، می‌توانید از فونت‌های فانتزی استفاده کنید ولی برای افراد با تجربه‌تر از فونت‌های کلاسیک‌تر باید استفاده شود.

ایده طراحی کاتالوگ خاص می توانید کسب و کار شما را از این رو به آن رو کند!

9. طلاکوب، نقره‌کوب و… در چاپ کاتالوگ

یک ایده برای متمایز بودن طراحی کاتالوگ استفاده از طلاکوب، نقره‌کوب و… است. هر چقدر رنگ‌های “CMYK” و “Pantone” جذاب باشند اما رنگ‌های طلاکوب و مشابه، حالتی از طبیعی‌بودن رنگ را خاطر نشان می‌کنند. در ایده‌ی طراحی کاتالوگ اگر امکان استفاده از این ابزار را دارید، رنگ نکنید.

نکته‌ی مهمی که بهتر است رعایت کنید، این است که قبل از شروع به طراحی در برنامه‌ی گرافیکی خود، همه جوانب را در نظر بگیرید. نوع جلد و خدمات آن، جنس صفحات، سایز، مخاطبین، زمان، هزینه و از همه مهم‌تر ایده طراحی کاتالوگ از این دسته هستند.

پس از یک طراحی خلاقانه کاتالوگ، نوبت به مرحله‌ی چاپ آن می‌رسد. شرکت‌ها و دفاتر خدماتی فراوانی در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما با توجه به اینکه شما خواستار بهترین نسخه چاپی از طراحی کاتالوگ خود هستید باید تمام جوانب را در انتخاب شرکت چاپی خود در نظر داشته باشید.

جمع بندی

خلاقیت در ایده طراحی کاتالوگ، می تواند در جلب توجه مخاطبانتان بسیار موثر باشد. برای پیدا کردن ایده خلاقانه طراحی کاتالوگ، پاسخ دادن به برخی سوال ها می تواند کمک بسیاری به شما کند. همیشه قبل از شروع طراحی کاتالوگ در نرم افزارهای گرافیکی، پاسخ به سوالاتی نظیر اینکه «چارچوب کاتالوگ، جلد کاتالوگ، رنگ های استفاده شده در کاتالوگ، عکس های کاتالوگ و … چگونه باشد؟» می تواند شما را به یک ایده خاص برای طراحی کاتالوگ برساند. علاوه بر این ها، سعی کنید در انتخاب شرکتی که می خواهد چاپ کاتالوگ شما را انجام بدهد نیز، وسواس خاصی به خرج دهید. اگر در این زمینه طراحی و چاپ کاتالوگ، نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان ما در چاپ جلوه نما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
Notify of

مطالب مرتبط

برچسب ها

5/51 rating
بستن منو
WhatsApp chat