صحافی کاتالوگ؛ متداولترین روش های حرفه ای صحافی کاتالوگ کدامند؟!

صحافی کاتالوگ، یکی از مهمترین بخش ها در چاپ کاتالوگ حرفه ای است! پیش‌تر، در مبحث ویژگی های چاپ انواع کاتالوگ، در رابطه با این موضوع صحبت کردیم که یکی از مراحل مهم در پروسه طراحی، چسباندن صفحات کاتالوگ، یا همان صحافی کاتالوگ است. صحافی کاتالوگ روش های مختلفی دارد و بسته به نیازهایی که داریم، می‌توانیم از هر یک از آن‌ها استفاده کنیم. صحافی کاتالوگ حرفه ای، نیازمند رعایت برخی پارامترها است که رعایت آن‌ها، به حرفه ای تر شدن کاتالوگ ما کمک می‌کند. پس از چاپ کاتالوگ، با توجه به پارامترهایی، نظیر جنس، گرماژ ورق، حجم صفحات و … یکی از روش های صحافی کاتالوگ را انتخاب می‌کنیم. روش های حرفه ای صحافی کاتالوگ، در این مقاله به شما معرفی می‌شود و ویژگی‌ های هرکدام، برای شما تشریح می‌شود.

در این مقاله می خوانید:

صحافی کاتالوگ به چه معناست و به چه منظوری انجام می‌گیرد؟

صحافی کاتالوگ، یکی از ویژگی های انواع کاتالوگ ها است، که روش های مختلفی برای صحافی کاتالوگ وجود دارد

اگر بخواهیم نگاهی به معنی لغوی صحافی بندازیم، به معنای جلد کردن و ته‌بندی است. زمانی که صفحات یک کتاب، کاتالوگ و … چاپ شدند، طبیعتا باید این صفحات در کنار یکدیگر قرار بگیرند. این چسباندن صفحات کاتالوگ، به منظور نظم بهتر، حمل راحت تر و افزایش ماندگاری و دوام کاتالوگ انجام شده و استفاده از کاتالوگ ها را راحت تر می‌کند. بنابراین، در گام آخرِ طراحی و چاپ کاتالوگ، با استفاده از یکی از روش های حرفه ای صحافی کاتالوگ، صفحات را به هم می‌چسبانیم.

روش های متعددی برای صحافی کاتالوگ وجود دارد که معروفترین آن‌ها عبارتند از:

 1. صحافی کاتالوگ با منگنه معمولی: روشی که برای کاتالوگ های کم حجم بسیار متداول است و حتما با این نوع صحافی کاتالوگ برخورد کرده‌اید.
 2. صحافی کاتالوگ با منگنه لوپ: شاید این روش را تکمتر دیده باشید، ولی در ادارات برای دسته‌بندی اوراق استفاده می‌شود. انتهای این منگنه برعکس منگنه معمولی تخت نیست و یک حالت منحنی دارد.
 3. صحافی کاتالوگ بوسیله دوخت
 4. صحافی کاتالوگ با چسب گرم یا شومیز: این روش زمانی استفاده می‌شود که حجم صفحات زیاد باشد و قطر منگنه برای چسباندن صفحات کاتالوگ کافی نباشد.
 5. صحافی کاتالوگ سیمی فنری: این روش در جزوات دانشگاهی و کتاب‌های با حجم بالا کاربرد دارد.
 6. صحافی کاتالوگ به روش جلد سخت (گالینگور)

صحافی کاتالوگ، یکی از ویژگی های انواع کاتالوگ است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد و نباید به راحتی از کنار آن رد شد؛ خصوصا اگر هدف ما، چاپ کاتالوگ حرفه ای باشد. در ادامه به بررسی روش‌های ذکرشده، که روش‌ های حرفه ای صحافی کاتالوگ هستند، خواهیم پرداخت.

 

دستگاه های صحافی کاتالوگ

هر یک از روش های صحافی کاتالوگ، دستگاه های خاصی دارند که از آن ها برای چسباندن صفحات استفاده می‌شود. دقت و کیفیت این دستگاه ها، در خروجی کار نیز تاثیرگذار خواهد بود. از طرفی مهم است که برای هر کدام از روش های چسباندن صفحات کاتالوگ، از دستگاه مناسب آن استفاده شود. برخی از این دستگاه ها، دستگاه های اصلی هستند که عمل چسباندن را با آن ها انجام می‌دهیم، و بعضی از این دستگاه ها کمکی هستند و برای آماده‌سازی صفحات تا مرحله چسباندن استفاده می‌شوند. برخی از دستگاه های مهم صحافی کاتالوگ عبارتند از:

 • ماشین‌آلات و ملزومات صحافی و سیمی اسناد
 • دستگاه‌های برش دستی کاغذ، دستگاه برش برقی اتوماتیک کاغذ و گیوتین‌های حرفه‌ای تعداد بر
 • دستگاه صحافی و فنر انداز با قابلیت صحافی با انواع فنر دوبل، مارپیچ و فنر پلاستیکی
 • دستگاه‌های چسب گرم رومیزی و صنعتی
 • دستگاه پرفراژ و خط تای برقی و دستی
 • دستگاه طلاکوب دیجیتال
 • دستگاه میخکوب و منگنه زن
 • دستگاه تاکنی
 • لاین صحافی منگنه تحت و لوپ
 • دستگاه چسب گرم پنج‌خانه
 • دستگاه برش دهانه
 • دستگاه دوخت و جلدسازی
  می‌باشد.

روش‌های صحافی کاتالوگ حرفه ای

روش های حرفه ای صحافی کاتالوگ، متعدد و فراوان هستند و بسته به نیازهایمان می توانیم یکی را برای چاپ کاتالوگ مان انتخاب کنیم

گفته‌شد روش‌های متعددی برای صحافی کاتالوگ وجود دارد و 5 دسته اصلی روش های حرفه ای صحافی کاتالوگ را نام بردیم. هر کدام از این روش‌ها، سبک خاص خود را دارند. برای انتخاب هر کدام، پارامترهایی مانند گرماژ کاغذ، جنس کاغذ و خصوصا تعداد و حجم صفحات را باید در نظر بگیریم. مثلا اگر صفحات کاتالوگ، از یک تعدادی بیشتر باشد، دیگر نمی‌توان از روش‌هایی مانند منگنه استفاده کرد. در این موارد، روش های صحافی کاتالوگ نظیر چسب گرم و سیمی کردن می‌تواند مناسب‌تر باشد. در این بخش سعی می‌کنیم بعضی از این روش‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

1. صحافی کاتالوگ با منگنه

از روش صحافی با منگنه، برای صحافی کاتالوگ، دفترچه‌های راهنما، بروشور و… می‌توان استفاده کرد. در این روش باید دقت کرد که تعداد صفحات از یک حدی نمی‌تواند بیشتر باشد؛ یعنی برای کاتالوگ با تعداد صفحات کم استفاده می‌شود. علت این امر این است که منگنه قطر خاصی دارد و بیشتر شدن تعداد صفحات از یک مقداری، باعث می‌شود منگنه نتواند به خوبی برگه‌ها را کنار هم قرار دهد. این نوع صحافی کاتالوگ به دو روش منگنه تخت و منگنه لوپ انجام می‌شود.

2. صحافی کاتالوگ با چسب گرم

صحافی کاتالوگ با چسب گرم نوعی از صحافی است که از آن برای صحافی کتاب و صحافی نشریات با تعداد صفحات بالا استفاده می‌شود. صحافی با چسب گرم ‏‎(Hot Melt)‎‏ توسط دستگاه صحافی حرارتی انجام می‌شود. در این دستگاه، با استفاده از یک چسب حرارتی در نقاط عطف صفحات، عمل چسباندن صفحات کاتالوگ به یکدیگر انجام می‌گیرد. پس از خشک شدن چسب، استحکام کاتالوگ افزایش می‌یابد و صفحات به درستی در کنار یکدیگر هم قرار میگیرند. ‏از آن‌جایی که چسب گرم سریع خشک می‌شود، این روش صحافی کاتالوگ سرعت بالایی دارد و می‌توان در زمان اندک، حجم زیادی از صفحات را بهم چسباند. بنابراین زمانی که تیراژ چاپ ما پایین نیست و چاپ کاتالوگ تعداد محدود انجام نمی‌دهیم، این روش می‌تواند سرعت کار ما را بالا ببرد. از طرفی دیگر، زمانی که در چاپ کاتالوگ، تعداد صفحات خیلی زیاد باشد نیز می‌توانیم از این روش استفاده کنیم.

3. صحافی کاتالوگ سیمی فنری

یکی دیگر از روش‌های حرفه ای صحافی کاتالوگ، روش صحافی کاتالوگ سیمی فنری است. از این روش برای صحافی انواع کاتالوگ ها، کتاب‌ها، جزوه‌ها، بروشورها و … استفاده می‌شود. این روش در چاپ کاتالوگ تعداد محدود ‌کاربرد زیادی دارد و بسیار مقرون به صرفه است. یکی از مواردی که این روش کاربرد زیادی در آن دارد، چاپ و صحافی جزوات دانشگاهی است. تعداد این جزوات محدود است (همانند چاپ کاتالوگ تعداد کم)، بنابراین این روش برای آن بسیار مناسب است. ضمن اینکه ماندگاری کاتالوگ های صحافی شده بوسیله این روش بسیار بالاتر از روش های دیگر است ( از نظر پاره نشدن صفحات از نقطه اتصال بهم).

4. صحافی کاتالوگ جلد سخت یا گالینگور

صحافی کاتالوگ جلد سخت یا Hard Cover که به آن صحافی گالینگور نیز گفته می‌شود، بادوام‌ترین و درعین‌حال گران‌ترین نوع صحافی به شمار می‌رود. در این روش از پارچه‌ای با نام گالینگور در جلدسازی استفاده می‌شود به همین دلیل به آن صحافی گالینگور نیز گفته می‌شود. این نوع صحافی، بیشتر برای کتاب های نفیس، سالنامه ها و کاتالوگ های خاص استفاده می‌شود و در چاپ کاتالوگ ارزان خیلی متداول نیست.

صحافی کاتالوگ جلد سخت یا گالینکور چیست؟

جمع بندی:

صحافی کاتالوگ، یکی از مراحل فرآیندهای چاپ کاتالوگ است که نمی‌توان به صورت صفر و صدی درباره آن اظهار نظر کرد. روش های صحافی کاتالوگ متعدد و زیادند و آن چه ما را در انتخاب یک روش مناسب برای صحافی کاتالوگ حرفه ای یاری می‌دهد، بررسی شرایط به شکلی مناسب و انتخاب بهترین روش از میان روش های حرفه ای صحافی کاتالوگ است. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر چاپ کاتالوگ حرفه ای شرکت خود را برون سپاری می‌کنید، نیازی نیست که نگران این مراحل باشید. ما در طراحی و چاپ کاتالوگ جلوه نما، صفر تا صد طراحی کاتالوگ شما را تا مراحل چاپ و پس از چاپ انجام می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
Notify of

مطالب مرتبط

برچسب ها

5/51 rating
بستن منو
WhatsApp chat