تفاوت چاپ کاتالوگ با بروشور در چیست؟ عمده ترین تفاوت های کاتالوگ و بروشور

اگر صاحب کسب و کاری هستید، حتما با چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور آشنا هستید و از اهمیت این دو ابزار در تبلیغات آگاه هستید. رشد و ادامه حیات یک کسب ‌وکار به مشتریان آن وابسته است. از این‌رو، صاحبان کسب ‌وکار باید برای جلب نظر مشتریان و حفظ آن‌ها، از ابزارهای تبلیغاتی استفاده کنند. بروشور و کاتالوگ نیز از ابزارهای تبلیغاتی موثر و معتبری هستند که برای جلب نظر مشتریان و ارتباط موثر و مداوم با آن‌ها بسیار موثرند. اما بسیاری از افراد هنوز از تفاوت چاپ کاتالوگ با بروشور آگاهی چندانی ندارند. باید از تفاوت چاپ کاتالوگ با چاپ بروشور کاملا مطلع باشید، ویژگی های کاتالوگ و بروشور را بشناسید و از کاربردهای کاتالوگ و بروشور هم آگاه باشید تا بتوانید از هر کدام در جای درست استفاده کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تک تک سوال هایتان را بگیرید.

در این مقاله بخوانید:

بروشور چیست و چه اطلاعاتی را به مخاطب منتقل می‌کند؟

برای شناخت عمده ترین تفاوت های چاپ کاتالوگ و بروشور، باید در ابتدا این دو ابزار را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم درباره تفاوت های آن‌ها به بحث و گفت‌و‌گو بپردازیم.

به زبان ساده، بروشور یک سند مکتوب و چاپ شده است، که معمولا به صورت یک صفحه تاشو یا به عبارت دیگر، به صورت لتی طراحی و چاپ می‌شود و در اختیار مشتریان و شرکای تجاری قرار می‌گیرد.

اطلاعاتی که در بروشور درج می‌شوند باید کلی باشند و یکی از عمده‌ترین تفاوت‌ های کاتالوگ با بروشور، در همین مورد است. زیرا در کاتالوگ اطلاعات به صورت جزئی نوشته می‌شوند. بروشور می‌تواند شامل اطلاعاتی نظیر، معرفی یک شرکت یا سازمان، تبلیغ محصولات و خدمات فعلی و جدید، معرفی موقعیت‌ها و مکان‌های تاریخی، مراکز تجاری، هتل‌ها و استراحت‌گاه‌ها، مراکز فرهنگی و تفریحی و… باشد. از آنجایی که بروشور سندی مختصر و مفید است باید از نظر طراحی بصری بسیار خلاقانه و جذاب باشد تا نظر مخاطب را جلب کند.

تفاوت چاپ کاتالوگ و بروشور چیست و هر کدام با چه هدفی در تبلیغات استفاده می شوند؟

هدف از چاپ بروشور چیست؟

اغلب صاحبان کسب‌ وکار و بازاریابان، بدون اینکه هدف خاصی را دنبال کنند، طراحی بروشور را سفارش می‌دهند. اما این احتمال وجود دارد که بروشور ابزار مناسبی برای آن‌ها نباشد و گزینه‌های دیگری مانند چاپ کاتالوگ، چاپ تراکت، فلایر و …، کارایی بیشتری برای اهداف تبلیغاتی آن‌ها داشته باشد. بسیاری از این افراد تصور می‌کنند چاپ بروشور ایده خوب و کم‌هزینه است و حتما با استفاده از آن به هدف خود دست می‌یابند، اما باید بگوییم این تصور کاملا اشتباه است! این مشکل، از عدم اطلاع از ویژگی های چاپ کاتالوگ و بروشور نشات می‌گیرد. اگر تفاوت کاتالوگ با بروشور را بدانیم و از اهداف استفاده از این دو ابزار مطلع باشیم، در تله استفاده نادرست و نابجا از این ابزارها نخواهیم افتاد.

چاپ بروشور، یک روش کم‌هزینه و مفید است، اما قبل از سفارش طراحی آن، باید هدف خود را مشخص کنید. اگر نمی‌خواهید بروشورتان فقط برای باد زدن افراد استفاده شود! پس ابتدا هدف خود را از سفارش بروشور مشخص کنید.

بروشور می‌تواند برای اهداف زیر طراحی شود:

آموزش: یکی از کاربردهای عمده چاپ بروشور در مباحث آموزشی است. در دوران مدرسه، دانشگاه، در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها و… دیده‌ایم که بروشورهایی را برای آموزش در اختیار افراد قرار می‌دهند. در کسب ‌وکارها نیز بروشورها برای آموزش و طریقه استفاده از محصولات و خدمات در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

بازاریابی و تبلیغات: یک بروشور حرفه ای از قدرتمندترین ابزار تبلیغاتی است که شرکت‌ها از آن معمولا در نمایشگاه‌ها و همایش‌های مرتبط، برای تبلیغات محصولات و خدماتشان استفاده می‌کنند.

اطلاع‌رسانی: هدف دیگر از چاپ بروشور حرفه ای، اطلاع‌رسانی است. گاهی شرکت‌هایی که به تازگی تاسیس شده‌اند برای معرفی خود از بروشور استفاده می‌کنند. بروشورهای با هدف اطلاع‌رسانی معمولا برای معرفی موقعیت‌ها و مکان‌ها، معرفی شرکت‌ها و سازمان‌ها، معرفی محصول یا خدماتی جدید و… استفاده می‌شود.

کاتالوگ چیست و چه اطلاعاتی را به مخاطب منتقل می‌کند؟

«چاپ کاتالوگ، چاپ شناسنامه یک شرکت است؛ اطلاعات برند، لوگو، هویت برند و تمامی اطلاعات مهم شرکت شما با طراحی و چاپ یک کاتالوگ حرفه ای به بهترین نحو به مخاطبتان منتقل می شود. یک کاتالوگ مناسب و حرفه ای، یکی از بخش های ماشینی است به اسم برندینگ، که شما را به قله های فروش می رساند. پس در طراحی شناسنامه و هویت برندتان سهل انگاری نکنید.»

به زبان ساده‌تر، کاتالوگ؛ کتاب، سند یا راهنمای جامعی است که اطلاعات مفید و کاملی را درباره محصولات و خدمات در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. همان‌طور که اشاره کردیم تفاوت اصلی کاتالوگ و بروشور در اطلاعاتی است که به مشتریان می‌دهند. به عنوان مثال، در بروشور قیمت و مشخصات کامل محصولات را درج نمی‌کنیم، اما در چاپ کاتالوگ معمولا قیمت و تمام ویژگی‌های محصولات و خدمات درج می‌شود.

در کاتالوگ معمولا معرفی ویژگی‌ها و مشخصات محصولات در چند جمله کوتاه توضیح داده می‌شود، اما توضیحات جامع هستند و مشتری را کاملا با محصول آشنا می‌کند.

طراحی و چاپ حرفه‌ای کاتالوگ بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید مهم است، به ویژه اگر هدفتان از چاپ کاتالوگ، بازاریابی و فروش است. به همین دلیل است که طراحی و چاپ کاتالوگ نسبت به بروشور به علم بیشتری  نیاز دارد.

چاپ کاتالوگ به چه منظوری استفاده می‌شود و چه کاربردهایی دارد؟

آشنایی با کابردهای کاتالوگ، در شناخت تفاوت های چاپ کاتالوگ با بروشور کمک بسیاری می‌کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد چاپ کاتالوگ، در زمینه بازاریابی و تبلیغات برای محصولات و خدمات شرکت است. بیشتر شرکت‌ها از کاتالوگ با هدف توسعه بازار، معرفی محصولات و خدمات، تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند. یکی دیگر از تفاوت‌ های بروشور و کاتالوگ در همین مورد است؛ چرا که در بروشور علاوه بر اهداف تبلیغات و بازاریابی، ما اهداف اطلاع‌رسانی و آموزش را نیز دنبال می‌کنیم.

عمده ترین تفاوت های کاتالوگ و بروشور در چیست؟

اهداف و کاربردهای کاتالوگ به شرح زیر است:

معرفی محصولات و خدمات: کاتالوگ با درج تصاویری جذاب از محصولات به معرفی و تبلیغ آن‌ها می‌پردازد. برای معرفی محصولاتتان به شرکای تجاری یا مشتریان خود، به جای اینکه تصاویری جداگانه از محصولات را به همراه داشته باشید، کافی است یک کاتالوگ حرفه ای از محصولات و خدماتتان به صورت دسته‌بندی شده و مرتب تهیه کنید و آن را به مخاطبان موردنظرتان ارائه دهید.

بازاریابی و تبلیغات: بازاریابی، مهم‌ترین کاربرد کاتالوگ برای شرکت‌ها است. زمانی که مشتری به صورت حضوری در محل شرکت یا نمایشگاه حاضر می‌شود، با ارائه کاتالوگ می‌توانید در زمانی کوتاه برای محصولات خود بازاریابی و نظر مشتری را جلب کنید. البته برای این‌کار حتما باید از تصاویر جذاب استفاده کنید.

نکته مورد توجه این است که، طراحی و تصاویر در کاتالوگی که به مشتری ارائه می‌دهید نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. اگر در طراحی کاتالوگ از تصاویر بی‌کیفیت، رنگ‌های مرده، کاغذهای بی‌کیفیت و نازک یا توضیحات خسته‌کننده استفاده کنید، باید با رویای فروش محصولات خود خداحافظی کنید!

ارائه کاتالوگ نامناسب حتی روی برند شما نیز تاثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم هنگام سفارش طراحی و چاپ کاتالوگ با شرکت‌های معتبر همکاری داشته باشید. یکی از خدمات با کیفیتی که شبکه چاپ ارائه می‌دهد، طراحی و چاپ کاتالوگ است.

عمده ترین تفاوت های کاتالوگ و بروشور چیست؟

زمانی که حرف از بروشور و کاتالوگ به میان می‌آید، معمولا افراد دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند این دو ابزار تبلیغاتی را از یکدیگر تشخیص دهند. ابتدا سعی کردیم برای جا افتادن موضوع شما را با مفاهیم چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور و کاربردهای هر یک آشنا کنیم. حال که ویژگی های کاتالوگ و بروشور و موارد استفاده از آن‌ها را می‌دانید، در این بخش می‌خواهیم تفاوت بروشور و کاتالوگ را از ابعاد مختلف بررسی کنیم.

بسیاری از صاحبان کسب ‌وکار حتی تفاوت بروشور و کاتالوگ را نمی‌دانند و تفاوتی برای آن‌ها قائل نیستند. و از این دو ابزار تبلیغاتی به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اما لازم است توجه کنید که هر کدام از این ابزارها باید در شرایط متفاوت و با اهداف متفاوتی استفاده شوند.

تفاوت چاپ کاتالوگ و بروشور:

تعریف:

بروشور یک کتاب کوچک، یک صفحه تاشو یا لتی چاپ شده است که حاوی مطالبی تبلیغاتی درباره محصولات و خدمات است.

کاتالوگ لیست یا کتابی از محصولات و خدمات است که به صورت مرتب چیده شده‌اند و حاوی اطلاعات کامل و توصیفی از محصولات و خدمات است.

اهداف:

بروشور اهداف بازاریابی و تبلیغات، اطلاع‌رسانی و آموزش را دنبال می‌کند و معمولا در توضیحی مختصر شرکت را معرفی، و ویژگی‌های اصلی و برجسته محصول و خدمات را بیان می‌کند.

کاتالوگ معمولا هدف تبلیغاتی دارد و محصولات و خدمات شرکت را به صورت کامل معرفی می‌کند. این کتاب تبلیغاتی توضیحات توصیفی درباره محصولات دارد، و تمام ویژگی‌های محصول را به همراه قیمت آنها در خود جای می‌دهد.

محتوا:

بروشور شامل توضیحات مربوط به شرکت و ویژگی برجسته چند محصول است.

کاتالوگ شامل اطلاعات توصیفی درباره محصولات و خدمات که در چند جمله بیان می‌شود.

تصاویر:

بروشور شامل تصاویر جذاب و رنگارنگ است.

بعضی از کاتالوگ ‌ها شامل تصاویر محصولات هستند.

تعداد صفحه:

بروشور از یک صفحه تاشو (4 الی 8 لت) تشکیل می‌شود.

کاتالوگ از 8 الی 96 صفحه تشکیل می‌شود.

ساختار و جلد:

بروشور برگه‌ای به صورت تا شده است.

کاتالوگ به صورت صحافی شده است.

نتیجه‌گیری؛ تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست و کدام برای تبلیغات بهتر است؟

تفاوت های کاتالوگ با بروشور متعدد و بسیارند. هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و اهدافی متفاوت از یکدیگر دنبال می‌کنند. اما شما با توجه به نوع کسب ‌وکار خود و هدفی که دنبال می‌کنید، می‌توانید یکی از این ابزارهای تبلیغاتی را انتخاب کنید. اما این امر، بدون اطلاع از تفاوت چاپ کاتالوگ و بروشور و اطلاع دقیق از ویژگی ها و کاربردهای آن‌ها عملی نیست. بنابراین شناخت تعاریف، اهداف، محتوا، ساختار و تعاریف کمک بزرگی به استفاده درست از این ابزارها می‌کند. می‌توانید متناسب با کسب و کارتان، از هر کدام از این ابزارها استفاده کنید و نمی‌توان نسخه کلی برای همه کسب و کارها پیچید. در نهایت می‌توانید با استفاده بجا از این ابزارها، کسب و کارتان را ارتقا دهید و بهترین خروجی را بگیرید. اگر هم می خواهید در زمینه چاپ کاتالوگ و بروشور راهنمایی بگیرید و یا کار چاپ کاتالوگ خود را برون سپاری کنید، متخصصان ما در چاپ جلوه نما همیشه پاسخگوی شما هستند.

منبع: شبکه چاپ

ارسال دیدگاه

avatar
  Subscribe  
Notify of

مطالب مرتبط

برچسب ها

5/52 ratings
بستن منو
WhatsApp chat